Forum Forum o wszystkich zwierzakach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Szczurek, czyli co i jak :P
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o wszystkich zwierzakach Strona Główna -> Szczurki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Olala
Stroiś (Ad)minek
<font color=Blue>Stroiś (Ad)minek



Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 1488
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:55, 05 Maj 2006    Temat postu: Szczurek, czyli co i jak :P

Fragment ulotki stworzonej przez "Stowarzyszenie Przyjaciół Szczurów"

1. Co warto wiedzieć, decydując się na zakup szczura:
Szczur żyje przeciętnie do 3 lat (zdarzają się wyjątki, jednak szczur w wieku 2 lat jest już seniorem).

Szczur wymaga codziennej opieki!
Musisz mieć czas, aby codziennie dać mu jeść i pić,
pobawić się z nim, a raz na kilka dni sprzątnąć klatkę!

Szczur to dość duże zwierzę – ma przeciętnie 25 cm bez ogona i na pewno nie zmieści się w klatce dla chomika.
Zwierzak ten potrzebuje ruchu – nie może cały czas siedzieć w klatce i musi być z niej wypuszczany (najlepiej codziennie). Niestety istnieje możliwość, że szczurek narobi szkód (ciągła potrzeba ścierania zębów), a bardzo strachliwe zwierzątka mogą zaszyć się w jakiejś jamce, dlatego pokój, w którym wypuszczamy zwierzęta, powinien być odpowiednio zabezpieczony.
Szczury są zwierzętami stadnymi, dlatego dobrze jest kupić od razu dwójkę, ale lepiej nie decydować się na osobniki różnej płci, gdyż samica może mieć młode nawet co 30 dni od chwili osiągnięcia dojrzałości płciowej. Jeśli z jakichś powodów musisz mieć samca i samiczkę (np. gdy sprzedawca nie rozpoznał płci przy zakupie) – pamiętaj, aby trzymać je w różnych klatkach i nigdy nie wypuszczać jednocześnie. Dobrym rozwiązaniem jest też kastracja samca.

Nigdy nie krzyżuj osobników spokrewnionych
(wysokie ryzyko chorób genetycznych), a najlepiej pozostaw rozmnażanie szczurków wyłącznie doświadczonym hodowcom!


-Szczury mają bardzo czuły słuch i nie lubią hałasu, np. głośnej muzyki.
-Mocz szczurzy, zadrapania szczurzych pazurków i sierść, a także pyląca ściółka mogą wywoływać alergię – upewnij się, czy nie masz na nie uczulenia.
-Pamiętaj, że możesz mieć kłopoty z dłuższymi wyjazdami - rzadko kto zaopiekuje się szczurem, bo ludzie najczęściej brzydzą się tych zwierząt.
-Jeżeli w domu jest już jakieś zwierzę, to trzeba się poważnie zastanowić, jak będzie się ono odnosiło do szczura, a jak szczur do niego.
-Szczurom szkodzi dym papierosowy. Nie wolno palić w pomieszczeniu, gdzie przebywają szczury.
-Klatka szczurów (zwłaszcza, gdy jest ciepło) może wydzielać lekko nieprzyjemny zapach, pomimo iż utrzymywana jest w czystości.

2. Przed zakupem zwróć uwagę na swojego szczura
Wybierając szczura, zwróć uwagę na jego zachowanie – nie powinien być ospały ani agresywny, ale ruchliwy i ciekawski.

-Zaobserwuj, jak sprzedawca obchodzi się ze szczurkami – źle traktowany szczur może być potem agresywny w stosunku do człowieka!
-Przyjrzyj się klatce/pojemnikowi, w którym trzymany jest szczur – brudna klatka to ryzyko choroby!
-Sprawdź, czy szczurek nie jest chory - strupy na ciele (szczególnie na uszach i ogonie), obfita czerwona wydzielina z nosa i oczu (zwana porfiryną), czy wszelkiego rodzaju krostki i guzy nie świadczą dobrze o stanie zdrowia szczurka. W takim przypadku spróbuj skontaktować się ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szczurów, a my z kolei spróbujemy szczurkowi pomóc.
-Młody szczurek powinien być oddzielony do matki dopiero w wieku 5 tygodni – nie kupuj szczurków, które były oddzielone od matki wcześniej.

3. Klatka i wyposażenie -Klatka dla jednego szczura powinna mieć wymiary minimum 30 x 40 x 50 cm (0,06 m3) i jedno pięterko. Klatka dla dwóch szczurów powinna być odpowiednio większa (0,12 m3). Należy zwrócić uwagę, aby zwierzak mógł w niej bez trudu stanąć na tylnych łapkach (wysokość przynajmniej jednego pięterka powinna wynosić nie mniej niż 25 cm).
-Powinna ona stać w miejscu osłoniętym od silnego słońca, ale też od przeciągów, w pomieszczeniu nie zadymionym i ciepłym (szczurek łatwo może się przeziębić).
-W klatce powinny się znaleźć takie rzeczy jak:
-poidło (najlepiej poidełko kulkowe – szczurek łatwo może rozlać wodę w miseczce)
-miska na jedzenie
-domek – może to być pudełko kartonowe (bardzo wygodne jest pudełko bez dna, postawione na piętrze, do którego zamiast „podłogi” wkładamy np. ręczniki papierowe) czy specjalny domek (należy jednak pamiętać, że szczur jest duży i na pewno nie zmieści się w domku dla chomika!)
-Oprócz wyżej wymienionych rzeczy można wstawić różne „zabawki”: gałęzie (drzew owocowych, nigdy iglastych), liny, drabinki, hamaki i wszystko inne, co podpowie wyobraźnia.

NIE NALEŻY wstawiać kołowrotków.
Szczurzy ogon może zaplątać się w pręty i złamać,
co prowadzi do poważnych komplikacji.

-Ściółka – do wyboru jest wiele różnych podłoży jak trociny, siano, można również używać kociego granulatu. Jednak niektóre szczury mogą być uczulone na trociny lub na pył z kociego granulatu (należy wtedy wybrać granulat nie pylący, np. w formie brykietu). W sianie z kolei mogą gnieździć się pasożyty (świerzbowce, pchły).
-Klatkę można czyścić delikatnymi detergentami, dokładnie ją płucząc po umyciu.
-Oprócz klatki, dobrze jest zaopatrzyć się w plastykowy transporterek, gdyż nie wszędzie można zabrać szczura na rękach czy ramieniu – należy jednak pamiętać o kilku rzeczach: pojemnik musi mieć odpowiednie rozmiary i przed wyjściem należy wsypać do niego ściółkę, zabrać ze sobą w podróż pokarm i wodę.

4. Pokarm
-Szczur jest zwierzątkiem, które pożywia się często, ale w małych ilościach.
-Dziennie zjada ok. 1/8 tego, ile waży. Ilość pokarmu podawana szczurkowi zależy m.in. od jego wieku, kondycji, stanu (ciąża, okres karmienia młodych, choroba, rekonwalescencja po zabiegach itp.) oraz upodobań kulinarnych zwierzaka. Oczywiście jedzenie należy podawać w rozsądnych ilościach (jeśli na następny dzień w karmidełku zostanie karma to nie dosypywać), aby nie dopuścić do otyłości.
-Karmiąc szczura należy pamiętać o tym, aby nie podawać codziennie jednego smakołyku, ale urozmaicać dietę. Nie należy szczura przekarmiać!!!

Bardzo ważną rzeczą jest, aby szczur miał stały
dostęp do świeżej, codziennie wymienianej wody.


-Do wody dodać dla urozmaicenia granulowanej zielonej herbaty lub dla zdrowia sproszkowanych witamin dla dzieci (np. Vibovit).
-Pokarm suchy
-Składa się przede wszystkim z mieszanki ziaren zbóż (pszenica, jęczmień, owies itp.) oraz pewnych ilości dodatków (suszone owoce, orzeszki, kukurydza, słonecznik, chrupki zawierające mleko w proszku i kredę itp.) – gotową mieszankę można kupić w każdym sklepie zoologicznym – w pudełku lub na wagę. Mieszanki te można też kupić w postaci kolb lub „ciasteczek”.
-Pokarmem ścierającym zęby może być suchy chleb (najlepiej razowy), wygotowane kości wołowe lub wieprzowe (nie wolno podawać kości z kurczaka, gdyż przy ich rozdrabnianiu powstają ostre odłamki, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy zwierzaka), chrupki dla psów.

Zapewnienie szczurom twardego pożywienia, na którym mogą ścierać zęby jest konieczne,
gdyż stale rosnące siekacze mogą w końcu uniemożliwić zamknięcie pyszczka!

-Pokarm mokry
-owoce: jabłka, banany, brzoskwinie itp. Muszą być zawsze podawane świeże, umyte, osuszone, najlepiej bez skórki
-warzywa: ziemniaki gotowane (ale nie osolone!), marchew, pomidor, kapusta, mniszek lekarski, buraki, lucerna itp.
-przeciery dla dzieci
-kasza, ryż, makaron
-drożdże spożywcze
-nabiał: ser biały, ser żółty, jogurt, jajka i skorupki
-gotowane mięso wołowe
Należy jednak pamiętać, aby produkty pochodzenia zwierzęcego podawać w minimalnych ilościach – mogą powodować tzw. przebiałczenie lub/i otyłość.
-Dodatki
Do dodatków zaliczamy wszelkie witaminki, np. w granulacie czy kropelkach do rozcieńczania w poidełku, wapno dla gryzoni (pomaga również w ścieraniu zębów), sól z mikroelementami. Są to niezbędne produkty!

5. Oswajanie
-Szczura oswajamy praktycznie od pierwszych chwil jego bytności w naszym domu.
-Najlepiej stopniowo przyzwyczajać szczura do naszej osoby – siedzieć przy klatce, mówić do niego (aby przyzwyczaił się do naszego głosu), wsadzić do klatki kawałek swojego starego, nieupranego ubrania, aby poznał nasz zapach (ubranie zapewne będzie się nadawało do wyrzucenia).
-Nie wolno podnosić szczura znienacka – „zaatakowany” może ugryźć! Zwierzak musi widzieć naszą rękę i ją powąchać, dopiero wtedy będzie gotowy do podnoszenia.

Nie można podnosić szczura za ogon – bardzo prawdopodobne jest uszkodzenie zwierzęcia! Szczurka należy objąć jedną dłonią od góry, a drugą podłożyć pod łapki, aby nie zwisał bezwładnie.
-Aby szczurek przywiązał się do nas, musi nas poznać – w tym celu wkładamy na siebie jakieś stare ubranie, bierzemy szczurka i zostajemy z nim sam na sam na „terenie neutralnym” (np. trzymamy szczurka na kolanach, a sami siedzimy na wysokim krześle, z którego nasz podopieczny nie będzie mógł zejść lub siadamy razem z nim w suchej wannie). Akcję przeprowadzamy trzymając się zasady 3xC – ciemno, cicho, ciepło – a tak jest pod Twoją koszulką, dlatego daj się tam szczurkowi schować, gdy będzie tego potrzebował. Niech Twój zapach kojarzy mu się z bezpiecznym schronieniem.
-Nie powinno się karmić szczura z ręki – nie sprzyja to oswojeniu, gdyż zwierzak zacznie Cię traktować jak dostarczyciela pokarmu, a nie jako kompana.
-W pierwszych dniach po przybyciu do nowego domu szczurek będzie zapewne zestresowany przeprowadzką. Może się to objawiać różnymi dolegliwościami: wyciekami porfiryny, kichaniem, rzadkimi i zielonkawymi kupkami, osowiałością lub brakiem apetytu. Jeśli te objawy utrzymują się tylko przez pierwszy tydzień, nie powinny być powodem do niepokoju, jeśli jednak nie ustępują, należy wybrać się do weterynarza.

6. Choroby i higiena
-Szczur hodowlany to bardzo delikatne zwierzę, dlatego w razie jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza weterynarii! Adresy Weterynarzy przyjaznych szczurom znajdziesz na stronie [link widoczny dla zalogowanych]
-Nie należy leczyć szczura samemu, za pomocą domowych środków, gdyż szczurze choroby są często zasadniczo różne od ludzkich.
-Raz na jakiś czas należy szczurkowi obciąć pazurki – jeśli nie wiesz jak, zapytaj weterynarza.

„Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz humanitarnego traktowania i ochrony szczurów hodowlanych i innych zwierząt”

Masz pytanie?

zajrzyj na naszą stronę internetową:
[link widoczny dla zalogowanych]

wyślij e-maila:
[link widoczny dla zalogowanych]

lub zapytaj na forum:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Basta
@Admin Site(Saphira)



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 498
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:53, 05 Maj 2006    Temat postu:

A pytałaś o to, czy można kopiować (nie chciałabym, żeby forum miało problemy odnośnie praw autorskich do tego textu :/ )

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Olala
Stroiś (Ad)minek
<font color=Blue>Stroiś (Ad)minek



Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 1488
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:50, 05 Maj 2006    Temat postu:

Na stronce na której to znalażlam było napisane żeby rozpowszechniać to wszędzie w celu polepszenia bytu szczurków czy coś takiego. Myślę że nie powinno być probklemów.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Basta
@Admin Site(Saphira)



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 498
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:13, 06 Maj 2006    Temat postu:

W takim bądźrazie nie mam zastrzeżeń

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szczuras_ekspert Majeczka
Już lepiej ;P
Już lepiej ;P



Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:21, 10 Cze 2006    Temat postu:

mam zastrzeżenie---> szczur nie może jesc za często sera żółtego - grozi otyłością.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Olala
Stroiś (Ad)minek
<font color=Blue>Stroiś (Ad)minek



Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 1488
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:33, 11 Cze 2006    Temat postu:

Sorki, ale to nie moja wina. Tak było napisane w ulotce, a ja nie znam się nic a nic na szczurkach. To ty w końcu jesteś modziem

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Basta
@Admin Site(Saphira)



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 498
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:13, 11 Cze 2006    Temat postu:

Dużo i ciągle na pewno nie. Ale uważam, ze jeżeli dostanie raz na miesiąc niecały plasterek to odrazu mu tyłeczek nie urośnie

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kasia001
Zazwierzony Admin



Dołączył: 30 Maj 2006
Posty: 258
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 21:28, 11 Cze 2006    Temat postu:

Tak, ale lepiej dawać np. owoce, warzywa itp.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Basta
@Admin Site(Saphira)



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 498
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:02, 12 Cze 2006    Temat postu:

Ale szczury nie są całkowitymi wegetarianami i muszą mieć w swojej diecie trochę białka zwierzęcego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Olala
Stroiś (Ad)minek
<font color=Blue>Stroiś (Ad)minek



Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 1488
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:55, 12 Cze 2006    Temat postu:

Każdy ma swoje potrzeby i choć ja nie znam się na szczurkach nic a nic. Uważam, ze powinny dostawać trochę tłuszczu. Z tego co wiem, to szczury nawet mięso jedzą. Tzn. dzikie na pewno- domowe nie wiem. Więc białko też jest im na pewno potrzebne. Zając je samą kapustę i marchewkę a jaki tłuściutki Razz Po prostu trzeba wszystkiego po trochu i to raczej logiczne

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kasia001
Zazwierzony Admin



Dołączył: 30 Maj 2006
Posty: 258
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 17:36, 12 Cze 2006    Temat postu:

Saphira napisał:
Ale szczury nie są całkowitymi wegetarianami i muszą mieć w swojej diecie trochę białka zwierzęcego.


Dorosłym szczurom można dawać mięso a małym gerbera z kurczakiem ( tak robi moja przyjaciółka, która miała już kilka szaczurów a teraz ma jednego)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Basta
@Admin Site(Saphira)



Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 498
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:19, 12 Cze 2006    Temat postu:

No, i należy zaznczyć, że szczuró nie można trzymać pojedynczo. To zwierzaki stadne, a trzymając je pojedynczo robimy im krzywdę

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kasia001
Zazwierzony Admin



Dołączył: 30 Maj 2006
Posty: 258
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 18:24, 12 Cze 2006    Temat postu:

Tak. A jak się kupuje szczura z rodowodem to jest umowa w której jest taki warunek, że szczur MUSI mieć zapewnione towarzystwo innego szczura.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Olala
Stroiś (Ad)minek
<font color=Blue>Stroiś (Ad)minek



Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 1488
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:29, 12 Cze 2006    Temat postu:

Dobrze , że u świnek tak nie jest... Zuzia siedzi w izolatce

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kasia001
Zazwierzony Admin



Dołączył: 30 Maj 2006
Posty: 258
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 22:49, 12 Cze 2006    Temat postu:

Moha od ponad roku nie ma towarzystwa

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o wszystkich zwierzakach Strona Główna -> Szczurki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin